ceptentv.com uydudan yayın yapan tüm tv kanallarını canlı izleme kanal yayın akışı, belgesel, dizi ve film kanallarına ulaşabileceğiniz ücretsiz bir web sitesidir.
Giriş Kayıt Ol Şifre Sıfırla

Tukiyede Youtube, Twitter, Facebook, instagram ve Sosyal Medya Ne Olacak?

Ehliyetsiz otomobil kullanamama gibi, lisanssız müzik diye bir şey kalmaması gibi. İşte Türkiye’de yeni uygulanacak kanunun özeti bu.

Çikan Son yasa turkiyeyi bir kez daha dunya yasaklar listesine ekledi. Ceptentv.com olarak sizlere derlediğimiz haber şu şekildedir.
Araştırdık, aldığımız bilgiler şu şekilde
1-  Ne zaman uygulanacak?
20Temmuz’a kadar başlaması bekleniyor
2- Hangi sosyal medya mecraları etkilenecek?
YouTube dahil hepsi
3- Uygulama nasıl olacak?
RTÜK’ten lisans almak zorunlu hale gelecek (TV’ler gibi)
4- Sosyal medyanın ana sahipleri ne yapacak?
Instagram, YouTube gibi ana yapılar Türkiye’de yeni çıkan yasaya uymak zorundalar. T.C.’yi resmen tanımak zorundalar! Bugüne dek bırakın bazı olaylardan rahatsız olanlara cevap vermeyi, devleti, mahkemeleri bile kaale almıyorlardı. Bu kanunla bu yapılarını değiştirmeyen sosyal medya mecraları toptan kapatılacak
5-Türk vatandaşları neler yaşayacak?
Mecralarının bu kanuna uymayı kabul ettikleri andan itibaren kullanıcılar için de yeni bir dönem başlayacak. Örneğin YouTube’da sürekli olarak bir kanal açmış kişi RTÜK’ten lisans almak zorunda ya da lisansı olan bir kurumun bünyesinde olmak zorunda. Böylece RTÜK çift denetim mekanizması çalıştırmış olacak. (YouTube, Instagram için de) Bunun sebebi hem küfürlü, terör ağırlıklı içeriklerin denetlenmesi, hem de büyük vergi kaybının önlenmesi.
6-Kişisel hesaplar ne olacak?
Şu anda tek netleşmeyen durum bu. Şayet bu sosyal medya mecralarının ana noktaları Türkiye ile bu çalışmayı kabul ederlerse insanların kişisel hesaplarında sadece kendilerinden bahseden paylaşımlar yapabileceği iddia ediliyor. Başkaları hakkında temeli olmayan, belgesi olmayan, görüntüsü olmayan haberler ve yazılar paylaşamayacaklar. Ve sahte hesaplardan kurtulunması için TC Kimlik numarasıyla hesap açılabilmesi de gündemde. Bu şekildeki hesaplara ağır cezalar getirileceği söyleniyor. Örneğin Fransa çıkardığı yeni kanunla hapis cezası bile koydu. Hindistan ise külliyen yasaklama yolunu seçti. Çünkü çok önemli bir problem daha var. Sosyal medya mecralarını kullananlar aslında bütün kişisel bilgilerini bu mecralara aktarmış oluyorlar. Örneğin yüz tanıma ile açılabilen banka hesapları gibi uygulamalara bu mecraların ana yerleri kolaylıkla ulaşabiliyor. Hindistan’ın 59 uygulamayı birden yasaklamasının en büyük sebebi bu. Yani görünen o ki toplumda kısa bir süre bir tepki oluşabilir ancak bütün dünya bu noktaya doğru gittiği için bu durum çok uzun sürmeyecektir. 

Kaynak:ucankustv

Bu yazı 01 TEMMUZ 2020 tarihinde yazılmıştır.

Diğer Blog Yazıları

Yorumlar

Yorum Yok..

Hemen bir tane yorum eklemeye ne dersin ?


Sponsor Bağlantılar

Facebook Sayfamız

Son Yorumlar

Twitter Sayfamız


DMCA.com Protection Status
Sitede yer alan radyo ve tv yayın ve/veya logolarının içeriğinden ceptentv.com sorumlu değildir ve hakları kendilerine aittir. ceptentv.com yayınlarda herhangi bir değişiklik, reklam yerleştirme uygulaması, kayıt yapmadığı gibi, tamamen FTA (Free To Air) yayınları aktardığı için, hiçbir şekilde yasal sorumlulukları kabul etmez. Tüm sorumluluklar yayını yapan kanala aittir.